07 ian. 2026 | 15:21

Vin ninsorile şi în Bucureşti. Data la care va ninge în Capitală

METEO - VREME - ANM
Vin ninsorile şi în Bucureşti. Data la care va ninge în Capitală
Se anunta ninsori si in Capitala. Sursa foto: Profimedia

După o perioadă cu temperaturi mai blânde, iarna își intră în drepturi și în Capitală. Prognozele meteo indică ninsori și un val de frig persistent, cu valori negative atât ziua, cât și noaptea.

Când încep ninsorile în București și cât de frig va fi

Potrivit prognozelor Accuweather, ninsorile vor ajunge în București începând cu data de 11 ianuarie. În această zi, temperatura maximă va fi de -2 grade Celsius, iar minima va coborî până la -6 grade.

Marți, 12 ianuarie, vremea se va înrăutăți, fiind așteptate ninsori și mai consistente, pe fondul unor temperaturi și mai scăzute. Maxima zilei va atinge doar -4 grade, în timp ce minima va ajunge la -8 grade Celsius, aceasta fiind cea mai friguroasă zi a lunii ianuarie.

Miercuri, 13 ianuarie, și joi, 14 ianuarie, frigul va persista, cu valori cuprinse între -3 și -7 grade Celsius. Vineri, 15 ianuarie, se va înregistra o ușoară moderare a temperaturilor, însă doar de câteva grade.

Maxima va fi de -1 grad, iar minima de -4 grade. Nici weekend-ul nu aduce vești mai bune, întrucât temperaturile se vor menține scăzute, între -2 și -6 grade Celsius.

Ce aduce ciclonul mediteranean și cum afectează România

Administrația Națională de Meteorologie a transmis că România va fi traversată de un ciclon mediteranean care va aduce un episod autentic de iarnă, specific lunii ianuarie.

În intervalul 7–8 ianuarie, ciclonul se va deplasa dinspre Marea Adriatică, peste nordul Peninsulei Balcanice, către Ucraina, generând precipitații intense în cea mai mare parte a țării.

Cantitățile de apă vor ajunge la 20–30 l/mp, iar în multe zone se va depune un strat consistent de zăpadă. Vântul va avea intensificări semnificative, cu rafale de 50–70 km/h în sud și est și chiar 70–85 km/h în zona montană înaltă, accentuând senzația de frig.

Cât va dura valul de ger și ce urmează după mijlocul lunii

Începând de joi, 8 ianuarie, și până vineri, 9 ianuarie, se va resimți pătrunderea unui nucleu de aer polar, cu temperaturi maxime negative, între -8 și -6 grade în vest, centru și nord.

Noaptea de joi spre vineri va fi geroasă, cu minime sub -10 grade în zonele montane și intracarpatice. Regimul termic se va menține sub mediile climatologice până spre jumătatea lunii ianuarie, nu doar în România, ci și în estul Europei.

În intervalul 12–15 ianuarie, sunt estimate temperaturi extrem de scăzute, cu valori diurne între -10 și -2 grade și minime nocturne cuprinse între -16 și -10 grade, mai ales în zonele cu strat de zăpadă.

După data de 16 ianuarie, există șanse pentru o încălzire treptată a vremii, marcând o posibilă ieșire din episodul sever de iarnă și o revenire lentă la valori mai blânde.