Trump reacționează după afirmațiile lui Obama și cere declasificarea dosarelor despre OZN-uri: „Nu știu dacă extratereștrii sunt reali”
Declarațiile recente ale fostului președinte Barack Obama despre existența extratereștrilor au reaprins teoriile conspiraționiste. Donald Trump reacționează și cere declasificarea dosarelor despre OZN-uri, susținând că informații importante au fost divulgate necorespunzător.
Ce a spus Donald Trump despre afirmațiile lui Obama
Președintele american Donald Trump a anunțat joi, 19 februarie, că intenționează să ordone agențiilor federale să ”identifice și să publice” dosare despre extratereștri și OZN-uri, care sunt cerute de americani de zeci de ani.
”Având în vedere interesul mare, voi ordona secretarului apărării și altor departamente și agenții relevante să înceapă procesul de identificare și publicare a dosarelor guvernamentale referitoare la viața extraterestră, fenomenele aeriene neidentificate și obiectele zburătoare neidentificate”, a scris el pe platforma sa Truth Social.
Mai devreme, Donald Trump a acuzat că predecesorul său, Barack Obama, a divulgat ”informații clasificate” atunci când a sugerat, într-un interviu de tip podcast, că extratereștrii chiar există, notează AFP.
”Nu știu dacă sunt reali sau nu”, dar fostul președinte democrat ”a făcut o greșeală uriașă”, a declarat Donald Trump.
În același context, actualul lider SUA a postat recent un videoclip pe contul său de Truth Social în care îl transformă pe Obama, alături de soția sa Michelle, într-o maimuță, evidențiind tonul critic față de predecesor.
Ce a declarat Barack Obama despre extratereștri
La sfârșitul unui podcast difuzat weekendul trecut, Barack Obama a răspuns la o întrebare despre existența extratereștrilor: ”Sunt reali, dar eu nu i-am văzut”.
Fostul președinte a adăugat că, din câte știe, nu există ”facilități subterane” care să ascundă existența lor, contrazicând teoriile conspirației populare.
Într-o postare pe Instagram, Obama a clarificat că declarațiile sale au fost făcute într-un ton relaxat și nu reprezintă divulgarea unor informații secrete.
”Statistic, universul este atât de vast, încât șansele ca să existe viață în altă parte sunt mari. Dar distanțele dintre sistemele solare sunt atât de mari, încât șansele ca noi să fi fost vizitați de extratereștri sunt slabe și nu am văzut nicio dovadă, în timpul președinției mele, că extratereștrii ar fi luat legătura cu noi. Serios!”, a explicat fostul președinte.
Ce urmează după cererea de declasificare a dosarelor
Anunțul lui Trump deschide calea pentru o posibilă divulgare oficială a informațiilor guvernamentale despre fenomenele aeriene neidentificate și obiectele zburătoare, la care publicul american a fost interesat de decenii.
Experții și entuziaștii de OZN-uri urmăresc cu atenție pașii administrației actuale pentru a vedea dacă aceste dosare vor aduce dovezi noi sau clarificări oficiale despre fenomenele raportate de armată și agențiile federale.
Declasificarea ar putea influența, de asemenea, dezbaterile politice și teoriile conspiraționiste, oferind transparență într-un domeniu care a fascinat publicul și media de-a lungul anilor.
În acest context, tensiunile între Trump și Obama adaugă un element suplimentar de dramatism politic, în timp ce atenția globală rămâne concentrată asupra posibilității existenței vieții extraterestre.