Țara europeană unde un mop pe balcon poate aduce o amendă de 750 de euro. Ce riști dacă faci și un castel de nisip pe plajă

Țara europeană unde un mop pe balcon poate aduce o amendă de 750 de euro. Ce riști dacă faci și un castel de nisip pe plajă
Legile bizare din Spania care pot transforma o vacanță într-un coșmar financiar / Toledo, Spania

Spania atrage anual milioane de turiști datorită culturii sale vibrante, plajelor spectaculoase și soarelui generos, însă această țară ascunde și o serie de legi neobișnuite care pot lua prin surprindere atât vizitatorii, cât și pe localnici. Potrivit publicației Express, există numeroase prevederi mai puțin cunoscute ce pot ridica mari semne de întrebare, de la reglementări stricte privind obiecte banale din gospodărie și până la reguli absurde despre construirea castelelor de nisip pe anumite plaje. Odată cu apropierea sezonului estival, dacă plănuiți să vă petreceți vacanța acolo sau chiar să vă mutați în această țară, este extrem de util să vă familiarizați cu normele locale înainte de plecare, pentru a nu fi taxați dur din cauza unor particularități legislative inedite.

Amenzi uriașe pentru estetica fațadelor. Atenție unde usuci hainele!

Menținerea aspectului estetic al clădirilor și al localităților a devenit o prioritate extremă în anumite regiuni ale Spaniei, generând reguli administrative de o strictețe greu de imaginat. De exemplu, în anumite zone din Castilla-La Mancha, păstrarea unui mop pe balcon le poate aduce rezidenților o amendă usturătoare, ce poate atinge pragul de 750 de euro.

În plus, aceleași reglementări locale interzic cu desăvârșire uscarea hainelor la vedere, dacă rufele pot fi observate direct din spațiile publice. Prin urmare, toate activitățile ce țin de curățenie, precum și uscarea hainelor, trebuie realizate exclusiv în spații care să nu fie vizibile din exterior. În caz contrar, nerespectarea normelor estetice atrage sancțiuni financiare considerabile.

Reguli bizare pe plajă. Când devine ilegal un castel de nisip?

Nici măcar activitățile clasice de pe litoral nu sunt complet ferite de controverse juridice. În anumite zone de coastă din Spania, construirea unui castel de nisip poate atrage, cel puțin la nivel teoretic, o amendă. Această restricție bizară își are originea într-un incident real, în care o persoană a transportat cantități mari de nisip din afara plajei special pentru a ridica o fortăreață medievală de dimensiuni impresionante.

Deși reprezentanții autorităților locale au ținut să precizeze public că nu au absolut nicio intenție de a-i penaliza pe părinții sau copiii care construiesc castele obișnuite de nisip, regulamentele respective au rămas în continuare în vigoare. Din acest motiv, din punct de vedere strict legal, rămâne deschisă posibilitatea aplicării unor amenzi dacă o structură de nisip depășește limitele care sunt considerate acceptabile de către agenți.

Localitatea unde câinii nu au voie să latre în timpul amiezii

Restricțiile privind zgomotul pot afecta în mod direct proprietarii de animale de companie, iar localitatea Villanueva de la Torre tratează cu o seriozitate maximă orele de odihnă ale cetățenilor săi. În acest oraș, câinilor le este interzis în mod oficial să latre în timpul orelor de siestă, mai exact în intervalul orar 14:00 – 16:00, dar și pe parcursul întregii nopți.

Această interdicție neobișnuită este integrată într-un document juridic extrem de stufos și detaliat, despre care localnicii obișnuiesc să glumească spunând că seamănă mai degrabă cu un roman de ficțiune decât cu o lege. Modul exact în care autoritățile reușesc să pună în aplicare și să monitorizeze această regulă rămâne un adevărat mister pentru toată lumea, fapt care a generat numeroase glume în comunitate, oamenii spunând că polițiștii locali ar trimite avertismentele de liniște direct patrupezilor.

Orașul andaluz în care moartea a fost interzisă

Poate cea mai faimoasă și bizară inițiativă juridică din Spania s-a produs în anul 1999, în localitatea Lanjarón din regiunea Andaluzia, unde primarul de la acea vreme a interzis, în mod simbolic, moartea. Decizia radicală a fost luată din cauza unei crize administrative majore: cimitirul orașului devenise complet ocupat, iar autoritățile regionale ignorau în mod repetat toate solicitările oficiale trimise pentru construirea unui nou loc de veci.

Frustrat de blocajul birocratic, edilul a emis un decret oficial prin care le cerea legal tuturor locuitorilor să aibă o grijă deosebită de sănătatea lor și să rămână în viață până când va fi gata noul cimitir. Strategia sa neobișnuită a dat roade imediat, atrăgând atenția presei internaționale și punând o presiune uriașă pe autoritățile regionale, care au aprobat în cele din urmă fondurile necesare. Din fericire, pe durata decretului, nimeni nu a fost sancționat pentru că a murit.