Mihai Gâdea, alături de Loredana Groza la înmormântarea tatălui artistei. Gestul făcut de prezentatorul TV
Anul 2026 a debutat sub semnul durerii pentru Loredana Groza. Artista și-a pierdut tatăl chiar în ultima zi a lui 2025, iar joi, 2 ianuarie, familia și apropiații îi aduc un ultim omagiu. Înmormântarea are loc astăzi, iar la biserica unde a fost depus trupul neînsuflețit au început să sosească numeroase persoane, inclusiv vedete, venite să fie alături de cântăreață într-unul dintre cele mai grele momente din viața ei.
A murit tatăl Loredanei Groza
Finalul anului trecut a fost unul extrem de dificil pentru Loredana. Tatăl său, Vasile Groza, s-a stins din viață la vârsta de 88 de ani, după o perioadă în care s-a confruntat cu probleme serioase de sănătate și a fost internat în spital. În ciuda îngrijirilor medicale, organismul acestuia nu a mai rezistat. Ceremonia de rămas-bun se desfășoară astăzi, de la ora 11:00, la Cimitirul Bellu.
La slujba de înmormântare au venit numeroase persoane din lumea artistică, prieteni și colaboratori ai Loredanei, care au dorit să își arate respectul și solidaritatea. Printre primii sosiți s-au numărat hairstylistul Bassam, apropiat al artistei, precum și artistul Nadir Tamuz. De asemenea, Florin Călinescu, Cornel Ilie, solistul trupei Vunk, și Cătălin Cățoiu au fost prezenți pentru a-i aduce un ultim omagiu tatălui cântăreței.
Ce a adus Mihai Gâdea la înmormântare
O apariție remarcată la ceremonie a fost cea a lui Mihai Gâdea. Realizatorul TV a venit să își prezinte condoleanțele și să fie alături de Loredana în aceste clipe dificile. Acesta a adus un buchet de trandafiri albi, simbol al respectului, sincerității și admirației față de cel trecut în neființă, imaginile pot fi văzute AICI.
„Pe Loredana o cunosc deja de niște ani și suntem, cred, foarte buni prieteni. Am fost alături în diverse momente importante în viețile noastre. Ce cred însă că ne-a făcut să fim atât de aproape sufletește unii de alții este faptul că tatăl Loredanei, domnul Vasile, de care ne despărțim astăzi, a împărțit același salon de spital cu mama mea. Când eu mergeam la spital sau familia mea să fim cu mama, să ne rugam pentru ea, făceam același lucru și pentru domnul Vasile și viceversa.
Un om remarcabil și atunci când ne uităm la Loredana și ne întrebăm de ce este ea o mare artistă și de ce este un om remarcabil, dincolo de faptul că este una din cele mai mari artiste pe care le-a avut vreodată toată România, și cei care o cunosc personal știu că este unul dintre cei mai buni oameni, un om așa cum foarte rar întâlnești, ei bine, e un răspuns.
Răspunsul este în cine a fost tatăl ei. Întotdeauna când vezi pe cineva de o foarte bună calitate, acolo e un răspuns: la părinți. Iar domnul Vasile și, sigur, mama Loredanei sunt și oameni remarcabili.
Un poet, un mare poet, un mare domn, foarte rar întâlnești acest gen de atitudine și un fel de a fi care, astăzi, cred că mai vedem astfel de oameni doar prin cărți… generos, bun și atent cu toată lumea și cum se zicea astăzi, nu cred că a supărat pe nimeni niciodată. Cu aceste gânduri am venit astăzi aici și, desigur, să fiu împreună cu familia pe care o iubesc foarte mult și pe care îi prețuiesc enorm pe toți”, a mărturisit Mihai Gâdea.
Profund afectată de pierderea suferită, Loredana își conduce astăzi tatăl pe ultimul drum. Artista este în doliu și a transmis, în mediul online, un mesaj plin de emoție, în care și-a exprimat durerea și recunoștința față de părintele care i-a fost sprijin de-a lungul vieții.