Evaluarea Națională 2026 la clasa a IV-a continuă cu proba la Matematică și Științe ale naturii. În ce condiții rezultatele pot fi trecute în catalog
Elevii de clasa a IV-a susțin miercuri, 20 mai, proba la Matematică și Științe ale naturii din cadrul Evaluării Naționale 2026, potrivit calendarului oficial publicat de Ministerul Educației.
Fiecare test are o durată de 60 de minute, conform metodologiei în vigoare, iar rezultatele obținute vor fi folosite pentru realizarea planurilor individualizate de învățare pentru fiecare elev.
Cum sunt organizate testele pentru elevii de clasa a IV-a
Conform metodologiei oficiale, Evaluarea Națională pentru clasa a IV-a include două probe pentru elevii care studiază în limba română:
- un test pentru evaluarea competențelor de înțelegere a textului scris la Limba română;
- un test pentru evaluarea competențelor la Matematică și Științe ale naturii.
Elevii aparținând minorităților naționale susțin și o a treia probă, la limba maternă.
Totodată, elevii care învață în limba minorităților naționale primesc testele la Matematică și Științe ale naturii atât în limba română, cât și în limba în care studiază.
Durata fiecărui test este de 60 de minute.
Cum se desfășoară evaluarea în școli
Probele se desfășoară, de regulă, în sălile în care elevii își desfășoară activitatea zilnică.
Înainte de începerea testului, profesorii le explică elevilor procedura și importanța evaluării, într-un mod considerat motivant și adaptat vârstei lor.
Fiecare elev completează pe test:
- numele,
- prenumele,
- clasa,
- și unitatea de învățământ.
Pe durata probei, profesorii trebuie să asigure ordinea și liniștea în sală și nu au voie să ofere indicații privind rezolvarea exercițiilor.
La final, lucrările sunt predate comisiei din școală pe bază de proces-verbal.
Cine corectează lucrările elevilor
Testele sunt evaluate în cadrul unității de învățământ de către cadrele didactice din școală.
Fiecare lucrare de la Evaluarea Națională pentru clasa a IV-a este corectată de doi profesori evaluatori, iar unul dintre aceștia poate fi chiar învățătorul sau profesorul de la clasă.
Procesul de evaluare trebuie finalizat în maximum șapte zile de la susținerea ultimei probe.
Profesorii evaluatori pot face sublinieri și mențiuni pe lucrări pentru a facilita explicarea rezultatelor către elevi și părinți.
La ce vor fi folosite rezultatele
Potrivit metodologiei, rezultatele individuale nu se afișează public și nu se trec automat în catalog.
Totuși, la solicitarea scrisă a elevului, a părintelui sau a reprezentantului legal, punctajele obținute pot fi transformate în calificative sau note și pot fi trecute în catalog.
Rezultatele sunt utilizate pentru:
- realizarea planurilor individualizate de învățare;
- identificarea eventualelor dificultăți;
- consolidarea cunoștințelor;
- și dezvoltarea competențelor elevilor.
Ministerul Educației precizează că aceste evaluări au rolul de a ajuta profesorii să adapteze procesul de învățare în funcție de nevoile fiecărui copil.