Ce avere are noul șef al ITM București. Costel Grojdea, surprins că vine la serviciu cu o maşină de 300.000 de euro
Numirea într-o funcție publică importantă vine, de cele mai multe ori, la pachet cu o atenție sporită din partea opiniei publice. Este și cazul lui Costel Grojdea, noul inspector-șef al ITM București, care a devenit rapid subiect de discuție după ce au apărut informații despre autoturismul cu care ar ajunge zilnic la serviciu.
Mașina care a stârnit controverse
În spațiul public au apărut date potrivit cărora Costel Grojdea ar utiliza un Lamborghini Urus, un model de lux evaluat la aproximativ 300.000 de euro. Apariția acestui autoturism a atras atenția în mod special pentru că nu apare în declarația de avere depusă de acesta.
Situația este cu atât mai discutată cu cât mașina nu este înregistrată pe numele său, ci pe o firmă din Iași. Conform informațiilor Mediaflux, autoturismul ar fi fost achiziționat prin leasing, iar societatea respectivă nu ar avea legături oficiale directe cu familia acestuia.
Acest context a generat întrebări în spațiul public, mai ales în condițiile în care diferența dintre veniturile declarate și valoarea vehiculului este semnificativă.
Veniturile declarate oficial
Potrivit ultimei declarații de avere, Costel Grojdea a raportat un venit anual de aproximativ 82.000 de lei, echivalentul a circa 16.000 de euro.
Documentul oficial arată că veniturile provin în principal din funcția publică, însă sunt menționate și alte surse de câștig în cadrul familiei. Soția acestuia, avocat, a înregistrat venituri din activități juridice de aproximativ 80.373 de lei anual.
În același timp, în declarație apar și venituri din chirii, în valoare de 28.800 de lei, precum și dividende de 51.650 de lei provenite dintr-o societate comercială. De asemenea, mai este menționată o indemnizație de 15.048 de lei.
Proprietăți și bunuri deținute
Din documentele oficiale reiese că familia deține mai multe proprietăți imobiliare în județul Iași. Printre acestea se numără:
- un teren agricol de 1.666 mp, dobândit în 2010
- un teren intravilan de 640 mp, achiziționat în 2009
- un alt teren agricol de 2.000 mp, cumpărat în 2018
În plus, sunt menționate și două locuințe: o casă de 297 mp construită în 2009 și un apartament de 65 mp achiziționat în 2021.
Credite și tranzacții recente
Declarația de avere include și două credite contractate în anul 2021 la Banca Transilvania, cu valori de 75.000 de lei și 100.000 de lei, ambele scadente în 2028.
Totodată, în ultimele 12 luni au fost consemnate și tranzacții, precum vânzarea unui autovehicul în valoare de 21.000 de euro și a unui teren agricol pentru suma de 60.000 de euro.
Diferența dintre aparențe și datele oficiale
Cazul lui Costel Grojdea a atras atenția mai ales prin contrastul dintre bunurile declarate oficial și informațiile apărute despre utilizarea unui autoturism de lux.
În timp ce documentele oficiale indică venituri și proprietăți în limite obișnuite pentru o astfel de funcție, apariția unui Lamborghini Urus în viața de zi cu zi a acestuia a ridicat semne de întrebare în spațiul public.
Contextul care a adus cazul în atenție
Interesul public în jurul acestui subiect a crescut rapid după ce informațiile despre mașină au devenit vizibile. În astfel de situații, declarațiile de avere sunt analizate atent, deoarece reprezintă documente oficiale prin care demnitarii și funcționarii publici își asumă responsabilitatea pentru corectitudinea datelor.
Declarația depusă de Costel Grojdea este, conform mențiunii din document, un act public, iar completarea acesteia intră sub incidența legii penale în cazul unor eventuale inexactități.