Țara din Europa în care vânzările din supermarketuri s-au prăbușit după ce oamenii au refuzat să mai meargă la cumpărături din cauza scumpirilor
Într-un act de protest față de scumpirile tot mai mari, croații au lansat un boicot național împotriva cumpărăturilor din supermarketuri, iar efectele au fost imediate. Vânzările din magazine au scăzut dramatic, iar acest gest simbolic a surprins atât comercianții, cât și autoritățile. Însă, ce stă la baza acestei mișcări și care sunt perspectivele pentru Croația în contextul economic actual?
Croații refuză să mai meargă la cumpărături
În weekendul recent, Croația a fost martora unui protest fără precedent. Cetățenii, organizați prin intermediul rețelelor sociale, au decis să boicoteze magazinele ca semn de nemulțumire față de scumpirile care au afectat viețile lor.
Potrivit administrației fiscale croate, vânzările din supermarketuri au scăzut cu 50% comparativ cu weekendul precedent, iar magazinele erau neobișnuit de goale, chiar în orele de vârf.
Inițiativa a fost sprijinită de numeroase grupuri de consumatori, care au acuzat comercianții cu amănuntul că sunt responsabili pentru majorarea inflației. Aceștia consideră că prețurile au crescut într-un mod nerezonabil, iar costurile de trai pentru cetățeni au devenit insuportabile.
Într-un interviu acordat presei, Danko Horvat, un barman din Zagreb care s-a alăturat boicotului, a subliniat faptul că, deși comercianții nu vor suferi pierderi financiare semnificative, acest protest are o semnificație simbolică puternică.
Susținerea boicotului: De la cetățeni la miniștri
Boicotul a avut un impact neașteptat asupra întregii societăți croate, fiind susținut nu doar de cetățeni, ci și de partide de opoziție și sindicate.
De asemenea, câteva celebrități locale și chiar doi miniștri s-au alăturat protestului, susținând cauza cetățenilor nemulțumiți de costurile ridicate.
Împreună cu grupurile de protecție a consumatorilor, aceștia au cerut autorităților să intervină pentru a reglementa prețurile și a oferi protecție populației.
Chiar și în rândul celor cu venituri mari, s-a simțit o frustrare similară, iar susținerea boicotului a arătat că problema nu este limitată doar la cei cu venituri mici.
Josip Kelemen, de la grupul ”Halo, inspektore”, a subliniat că mulți oameni se simt înșelați de comercianți, iar chiar și cei care își permit luxul de a plăti pentru produse scumpe au început să protesteze.
Scumpirile și impactul economic asupra Croației
Pe lângă boicotul consumatorilor, Croația se confruntă cu o inflație în creștere, cu o rată anuală de 4,5% în luna decembrie, mult peste media din zona euro, care era de doar 2,4%.
În plus, Croația are una dintre cele mai mari cote de TVA din Europa, ceea ce face ca prețurile să fie mai mari decât în alte țări vecine, precum Italia sau Slovenia.
Adoptarea monedei euro la începutul anului 2023 a fost un factor suplimentar care a contribuit la creșterea costurilor, iar mulți cetățeni acuză guvernul că nu a reglementat suficient de bine prețurile și a permis ca inflația să afecteze puternic puterea de cumpărare.
Premierul Andrej Plenkovic a declarat că va analiza aceste preocupări și va revizui lista de produse cu preț controlat în cadrul unei întâlniri guvernamentale programate pentru săptămâna aceasta.
Boicotul croat reprezintă o reacție fermă la o problemă economică tot mai largă și ar putea deschide calea unor schimbări semnificative în politicile economice ale țării.