Spania refuză planul NATO pentru 5% din PIB la apărare și cere flexibilitate: „Nu este rezonabil”
Prim-ministrul Spaniei, Pedro Sánchez, a respins propunerea NATO de a crește cheltuielile pentru apărare ale statelor membre până la 5% din PIB, argumentând că o astfel de țintă este „nerezonabilă și contraproductivă”. Mesajul transmis vine într-un moment în care presiunile internaționale cresc, mai ales din partea Statelor Unite, care cer o implicare financiară mai mare a europenilor în apărare.
Propunerea, susținută de secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine pe fondul cererilor lansate de președintele american Donald Trump. Acesta dorește ca membrii alianței să-și majoreze contribuțiile la 3,5% din PIB pentru apărare clasică și încă 1,5% pentru securitate extinsă, adică un total de 5%. Rutte susține că amenințările globale și presiunea din partea Washingtonului justifică acest efort financiar, menit să întărească capacitatea colectivă de reacție.
Sánchez cere o formulă „mai flexibilă” pentru aliații NATO
Într-o scrisoare adresată lui Rutte, Pedro Sánchez a subliniat că Spania nu este dispusă să accepte această creștere a cheltuielilor, întrucât ar pune în pericol echilibrul economic intern și ar intra în conflict cu valorile și prioritățile țării. „Angajarea la o țintă de 5% ar îndepărta Spania de un nivel optim de cheltuieli și ar afecta eforturile Uniunii Europene de a-și consolida propriul ecosistem de apărare”, a declarat premierul.
Sánchez a mai precizat că nu intenționează să tensioneze summitul NATO programat pentru săptămâna viitoare la Haga, ci solicită ca noul plan să permită o opțiune de retragere sau cel puțin să fie tratat ca o țintă opțională.
În prezent, Spania cheltuiește aproximativ 1,3% din PIB pentru apărare, sub actualul obiectiv de 2% stabilit de NATO. Recent, guvernul Sánchez a anunțat un plan de investiții de 10,5 miliarde de euro în industrie și tehnologie militară, pentru a atinge pragul de 2% până la finalul anului 2025.
NATO și presiunile americane: „Trebuie să cheltuim mult mai mult”
Răspunsul NATO la refuzul Spaniei a fost unul moderat. Un oficial al alianței a declarat pentru Reuters că discuțiile între aliați privind un nou plan de investiții în apărare sunt în desfășurare și că fiecare stat are dreptul de a-și stabili propriile priorități.
Pe de altă parte, Mark Rutte a intensificat apelurile către țările membre, îndemnându-le să depășească actualul prag de 2% până în vară. „Trebuie să cheltuim mult, mult mai mult”, a spus Rutte, subliniind că presiunile Washingtonului pot fi un catalizator pozitiv pentru creșterea bugetelor militare în Europa.
Spania nu este singura țară care exprimă rezerve față de planul de 5%. Portugalia, Belgia și Italia se confruntă, de asemenea, cu dificultăți în a-și crește bugetele militare într-un ritm accelerat, în contextul priorităților economice interne și al presiunii publice pentru investiții în domenii sociale.