Primul val de caniculă lovește România. Termometrele sar de 35°C. Cât ține valul de căldură
Luna iunie debutează în forță, cu un val de căldură neobișnuit de intens pentru începutul verii. Între 2 și 8 iunie 2025, România va fi lovită de primul val de caniculă din acest an, potrivit prognozelor meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Temperaturile vor crește rapid în toate regiunile, iar în sud-vestul țării se vor înregistra valori extreme, de până la 36°C, anunțând o săptămână sufocantă, cu un grad ridicat de disconfort termic.
Disconfort termic accentuat în sud și vest
Valul de căldură se va manifesta treptat, dar va deveni deosebit de intens începând cu mijlocul săptămânii. Indicele temperatură-umezeală (ITU), care indică nivelul de disconfort termic resimțit de organism, va atinge și chiar depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de vest, sud și sud-est, avertizează meteorologii. Acest prag este considerat periculos mai ales pentru persoanele vârstnice, copii sau cei cu afecțiuni cronice.
În această perioadă, temperaturile maxime vor varia semnificativ în funcție de regiune. Pe litoral, valorile nu vor depăși 25°C, grație influenței răcoritoare a Mării Negre. În schimb, în sudul Banatului și vestul Olteniei, termometrele vor arăta frecvent 34–36°C, marcând debutul unui episod de caniculă autentică. Valorile ridicate ale temperaturii, combinate cu umiditatea accentuată, vor face ca atmosfera să fie greu de suportat, în special în zonele urbane mari.
Instabilitate atmosferică locală
Deși cerul va fi, în general, variabil, în special în prima parte a zilei, după-amiezile vor aduce instabilitate atmosferică accentuată în mai multe regiuni. Sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului în Maramureș, Crișana, Transilvania, Moldova, precum și în zonele deluroase ale Olteniei și Munteniei. În unele cazuri, pot apărea vijelii și căderi de grindină, iar cantitățile de apă vor fi local însemnate, crescând riscul de inundații rapide în zonele afectate.
Elena Mateescu, directorul ANM, confirmă faptul că ne aflăm în fața unui început de vară neobișnuit de cald.
„Prima zi a verii 2025 aduce deja valori apropiate de 30°C și, săptămâna viitoare (n.r. săptămâna aceasta), este posibil să înregistrăm 32°C pe arii extinse în vest, sud-vest și sudul țării. Nu excludem apariția unui disconfort termic ridicat, în contextul în care temperaturile sunt mai mari decât media climatologică pentru prima decadă a lunii iunie și sunt însoțite de un grad mare de umezeală”, a declarat șefa ANM, într-o intervenție la Antena 3 CNN.
Conform estimărilor meteorologilor, valul de căldură va persista până pe 8 iunie, însă specialiștii avertizează că, în funcție de evoluția maselor de aer tropical, temperaturile ridicate ar putea continua și în a doua săptămână a lunii. În acest context, autoritățile recomandă evitarea expunerii la soare în intervalul orar 11:00–17:00, hidratare corespunzătoare și evitarea efortului fizic în aer liber.