Primele măsuri după tragedia din Chiajna. Ce decizii a luat asociația de proprietari după moartea femeii de 35 de ani
Un accident tragic petrecut în localitatea Chiajna a șocat întreaga țară, după ce o femeie de 35 de ani și-a pierdut viața lovită de o bucată de gheață căzută de pe un bloc. Evenimentul a declanșat reacții imediate din partea autorităților și a asociației de proprietari, care acum încearcă să prevină astfel de incidente. Însă, măsurile au venit prea târziu, iar ancheta deschisă de poliție urmează să stabilească vinovații.
Primele acțiuni întreprinse după tragedia din Chiajna
Femeia traversa o alee dintre blocuri când o cantitate masivă de gheață s-a desprins de la înălțime și a lovit-o în plin. Impactul a fost fatal, iar echipajele de intervenție sosite la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.
Incidentul a stârnit revolta locatarilor și a autorităților, având în vedere că, potrivit legislației, asociația de proprietari avea obligația de a solicita intervenția pompierilor pentru curățarea acoperișurilor.
Abia noaptea trecută, după producerea tragediei, echipele de intervenție au început să înlăture țurțurii și zăpada acumulată pe clădirile din zonă.
Deși această acțiune ar trebui să prevină noi incidente, locuitorii sunt în continuare îngrijorați, deoarece multe imobile încă prezintă acumulări de gheață periculoase.
Asociația de proprietari, responsabilă pentru tragedie
Victima, mamă a doi copii, era chiar soția președintelui asociației de proprietari, ceea ce face ca situația să fie și mai dramatică. Potrivit primarului din Chiajna, Mircea Minea, responsabilitatea pentru curățarea acoperișurilor revine asociațiilor de locatari, care trebuie să ia măsuri proactive pentru prevenirea accidentelor.
”E obligația lor. Tot ce e privat e al lor. Noi nu am vrut să sancționăm că suntem umili noi. Dar uitați ce s-a întâmplat. Păi, Doamne ferește, din cauza lor s-a întâmplat, că nu au luat măsuri”, a declarat edilul, potrivit Observator.
În urma tragediei, primarul a dispus un control amplu asupra tuturor asociațiilor de proprietari din localitate, pentru a verifica dacă acestea își îndeplinesc obligațiile legale.
Polițiștii au deschis un dosar penal in rem pentru ucidere din culpă, urmând să stabilească exact cine poartă răspunderea pentru acest incident tragic.
Apelul autorităților pentru prevenirea altor accidente
Tragedia din Chiajna a atras și atenția autorităților din București. Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, a făcut un apel urgent către operatorii de salubritate, asociațiile de proprietari și locuitorii orașului să curețe țurțurii și gheața de pe trotuare.
”Siguranța oamenilor trebuie să fie o prioritate comună, iar printr-un efort colectiv putem evita alte evenimente nefericite”, a transmis oficialul pe Facebook.
Între timp, pompierii continuă intervențiile pentru îndepărtarea gheții de pe clădirile din Capitală și din zonele învecinate, în încercarea de a preveni alte tragedii. Ancheta în cazul femeii decedate va continua, iar măsurile luate după acest incident ar putea duce la sancțiuni severe pentru cei responsabili.