25 nov. 2025 | 14:18

O femeie de 32 de ani a murit sub ochii logodnicului lovită de o basculantă. S-a întâmplat pe trecerea de pietoni, cum a scăpat bărbatul cu viaţa

ACTUALITATE
Share
O femeie de 32 de ani a murit sub ochii logodnicului lovită de o basculantă. S-a întâmplat pe trecerea de pietoni, cum a scăpat bărbatul cu viaţa
Sursă foto: Captură

Pe șoseaua Pitești–Câmpulung, o tragedie petrecută în câteva secunde a schimbat ireversibil destine. O femeie de 32 de ani și-a pierdut viața chiar în timp ce traversa regulamentar alături de logodnicul ei, momentul fiind surprins de o cameră de bord. Scenele dramatice au avut loc pe o trecere de pietoni din județul Argeș, unde nimic nu anunța impactul devastator produs de o basculantă.

Manevra neașteptată care a declanșat tragedia

Înregistrările video arată cum basculanta, aflată inițial pe banda întâi, schimbă brusc direcția de mers și pătrunde pe banda a doua. În acel moment, pe banda a doua se afla un autoturism oprit regulamentar la trecerea de pietoni, iar vehiculul greu îl lovește puternic, fără să reducă viteza. Forța coliziunii a fost atât de mare încât mașina oprită a fost proiectată imediat pe contrasens.

În acel interval de câteva clipe, femeia care traversa pe zebră nu a avut nicio posibilitate de a se feri, fiind lovită mortal. Mișcarea bruscă a basculantei și impactul ulterior au creat o situație imposibil de anticipat pentru pietoni.

Logodnicul victimei, scăpat miraculos

Bărbatul care o însoțea pe tânără a reușit să reacționeze instinctiv și a sărit într-un șanț aflat lângă trecerea de pietoni, reușind astfel să scape cu viață. Diferența de câteva fracțiuni de secundă dintre cei doi a fost decisivă, iar gestul său reflex l-a ferit de impactul devastator.

Șocul produs în urma tragediei a rămas însă la fel de puternic, fiind martor direct al morții logodnicei sale.

„Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Serviciului Rutier Argeș, s-a stabilit că un bărbat de 47 de ani, din Mihăești, care conducea un autocamion (b,asculantă, cu încărcătură), pe DN 73, pe raza localității Micești, din direcția Mioveni spre Pitești, în împrejurări care vor fi stabilite prin cercetări, posibil pe fondul neasigurării corespunzătoare la schimbarea benzii, respectiv de pe banda 1 pe banda 2, a acroșat un autoturism, condus în aceeași direcție de un bărbat de 47 de ani, din Pitești, care se afla oprit la trecerea pentru pietoni, pe care l-a proiectat pe sensul opus de mers. După impactul cu autoturismul, autocamionul a acroșat o femeie de 32 de ani, din comuna Slimnic, județul Sibiu, care era angajată în traversarea drumului. În urma evenimentului, femeia de 32 de ani a suferit leziuni în urma cărora a survenit decesul”, transmite IPJ Argeș.