11 iun. 2025 | 17:48

Mugur Isărescu s-a întâlnit cu Papa Leon. Moneda specială pe care guvernatorul BNR i-a oferit-o cadou Suveranului Pontif

News
Mugur Isărescu s-a întâlnit cu Papa Leon. Moneda specială pe care guvernatorul BNR i-a oferit-o cadou Suveranului Pontif
Mugur Isarescu, intalnire cu Papa Leon

Guvernatorul BNR Mugur Isărescu a oferit Suveranului Pontif o medalie comemorativă dedicată Cardinalului Iuliu Hossu, în cadrul unei ceremonii solemne desfășurate în Capela Sixtină. Evenimentul a celebrat viața și curajul acestui martir al credinței românești, întărind legăturile spirituale dintre țara noastră și Vatican.

Mugur Isărescu și Papa Leon s-au întâlnit la Vatican

În data de 2 iunie, zi în care este comemorată nașterea Cardinalului Iuliu Hossu, Mugur Isărescu a participat la Vatican la o ceremonie organizată de Federația Comunităților Evreiești din România.

Cu această oocazie, guvernatorul BNR s-a întâlnit cu Suveranul Pontif și i-a dăruit acestuia o medalie din argint emisă în anul 2015, la aniversarea a 130 de ani de la nașterea Cardinalului Hossu, figură emblematică a luptei pentru libertatea de credință.

Pe contul oficial de Instagram al BNR a fost publicat mesajul: ”Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a participat la Vatican la comemorarea Cardinalului Iuliu Hossu, în prezența Sanctității Sale Papa Leon al XIV-lea.

Cu acest prilej, i-a fost înmânată Sanctității Sale moneda din argint lansată de BNR în 2015, dedicată împlinirii a 130 de ani de la nașterea Cardinalului. 🙏 Un omagiu adus credinței, curajului și memoriei istorice. #BNR #IuliuHossu #Vatican #istorie #credinta”.

Papa Leon: ”Un model de om liber, curajos și generos până la jertfa supremă”

Momentul-cheie al ceremoniei a fost discursul Suveranului Pontif, în care Papa Leon al XIV-lea a elogiat moștenirea spirituală a Cardinalului Iuliu Hossu:

”Mesajul Cardinalului Hossu este mai actual ca niciodată. Ceea ce a făcut pentru evreii din România, acțiunile pe care le-a întreprins pentru a-și proteja aproapele, în ciuda tuturor riscurilor și pericolelor, îl arată ca pe un model de om liber, curajos și generos până la jertfa supremă. De aceea, motto-ul său ”Credința noastră este viața noastră» ar trebui să devină motto-ul fiecăruia dintre noi””.

Ca simbol al rezistenței și speranței, Suveranul Pontif a primit din partea Federației Evreilor din România un sul de Tora salvat din timpul Holocaustului – un artefact încărcat de memorie și semnificație.

Artă, credință și comuniune spirituală

Evenimentul a fost completat de un moment artistic și liturgic emoționant. PS Cristian Crișan, episcop auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, a transmis mesajul Cardinalului Lucian Mureșan, conducătorul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

În semn de respect și comuniune, Papa Leon a primit două opere artistice dedicate memoriei lui Iuliu Hossu: un portret mozaicat semnat de Claudia Kömives și pictura ”Biserica în zeghe”, realizată de Alexandra Belciug, ce evocă suferințele Bisericii Greco-Catolice sub regimul comunist.