Modul inedit în care înotau asirienii – O sculptură veche de 2.900 de ani arată ceea ce nu ai mai văzut niciodată
Un basorelief asirian descoperit la Nimrud, un fost centru important al Mesopotamiei antice (în apropiere de actualul Mosul, Irak), arată o scenă militară de traversare a unui râu folosind mijloace de plutire ingenioase.
Soldații, înfățișați într-o manieră tipic bidimensională pentru arta asiriană, folosesc piei de capră umflate pentru a se menține la suprafața apei, în timp ce își conduc caii și armamentul peste râu.
Basorelieful care a „făcut lumină”
Relieful a fost sculptat între anii 865 și 860 î.e.n. în ghips, ca parte a decorului din Palatul de Nord-Vest al regelui Ashurnasirpal al II-lea, scrie Live Science.
Palatul, amplasat pe malul fluviului Tigru, era împodobit cu astfel de panouri în camerele regale și sala tronului, ilustrând campanii militare, ritualuri și scene de vânătoare.
Panoul analizat azi, aflat în colecția British Museum, surprinde mai mulți soldați traversând un râu. Unii sunt călare pe caii înotători, alții vâslesc în ambarcațiuni rudimentare, iar doi se sprijină pe burdufuri din piele de capră.
Acestea ar fi fost umflate cu aer și folosite nu doar pentru flotabilitate, ci și pentru a proteja echipamentele de apă și a permite o apropiere tăcută de inamic.
O tactică militară inovatoare în Mesopotamia antică
Utilizarea burdufurilor de capră nu era o simplă improvizație, ci parte dintr-un arsenal tactic mai amplu care a permis extinderea rapidă a imperiului asirian în secolul al IX-lea î.e.n.
Regele Ashurnasirpal II era renumit pentru cruzimea sa, dar și pentru eficiența militară. Trecerea râurilor fără poduri sau bărci, folosind astfel de dispozitive plutitoare, oferea armatei sale o mobilitate strategică rar întâlnită la acea vreme.
Un detaliu interesant este că, în sculpturile de la Nimrud, soldații par complet vizibili, fără să fie parțial acoperiți de apă.
Reprezentarea nu este o greșeală, ci reflectă convențiile artistice ale epocii, care favorizau claritatea narativă în detrimentul realismului tridimensional.
Astfel de dispozitive de plutire apar frecvent în panourile descoperite la Nimrud și erau probabil confecționate din piele de capră sau de porc, cusute și sigilate pentru a reține aerul.
Folosite atât pentru oameni, cât și pentru echipamente, aceste burdufuri puteau transforma rapid o armată terestră într-una amfibie, într-o epocă în care astfel de traversări erau deosebit de riscante.
Chiar dacă ideea de scafandri antici este exagerată, „înotătorii asirieni” ilustrați la Nimrud ne oferă o fereastră fascinantă către creativitatea militară a unei civilizații care a dominat Mesopotamia timp de secole, până la căderea Imperiului Asirian în jurul anului 600 î.e.n.