Librăriile care au marcat copilăria multor români dispar din România. Au declarat falimentul
Lanțul de librării Diverta, un brand cunoscut în peisajul comercial românesc, își încheie oficial activitatea, după ce Tribunalul București a decis intrarea în faliment a companiei care îl administrează, Blor Retail. Hotărârea instanței vine în urma unei perioade dificile pentru firmă, marcată de efectele pandemiei și de dezechilibre financiare majore.
Diverta intră în faliment: Tribunalul București a decis dizolvarea oficială a companiei Blor Retail
Decizia de faliment vine la doi ani după ce, în iunie 2022, compania a intrat din nou în insolvență, un pas premergător colapsului total, potrivit Profit.ro. Pandemia de COVID-19 a avut un impact semnificativ asupra businessului, obligând compania să închidă temporar toate librăriile, ceea ce a dus la acumularea unor pierderi substanțiale.
Hotărârea instanței este una categorică. Potrivit documentului emis de Tribunalul București, „în temeiul art. 145. alin. (2) din Legea nr. 85/2014, se ridică dreptul de administrare al debitorului și se dispune dizolvarea societății debitoare”. De asemenea, se cere sigilarea bunurilor companiei, responsabilitate ce revine lichidatorului judiciar.
Instanța a stabilit și un termen de maximum 5 zile de la notificarea deciziei pentru predarea gestiunii averii de la actualul administrator către lichidatorul judiciar. Totodată, trebuie transmisă și lista completă a actelor și operațiunilor efectuate după deschiderea procedurii de insolvență, conform articolului 84 alin. (2) din aceeași lege.
Etapele falimentului: creanțele pot fi depuse până la 15 august 2025
Procesul de lichidare va fi coordonat de CITR Filiala București SPRL, desemnat ca lichidator judiciar provizoriu. Creditorii interesați trebuie să depună cererile de admitere a creanțelor până cel târziu la data de 15 august 2025. Verificarea creanțelor va fi finalizată până la 15 septembrie 2025, iar tabelul definitiv consolidat al creanțelor va fi întocmit până la 15 octombrie 2025.
Această procedură detaliată oferă un cadru clar pentru lichidarea activelor și plata creditorilor, în funcție de sumele recunoscute ca datorii în cadrul procesului.
Structura acționariatului și ultimele date financiare
Blor Retail este deținută în proporție de 99,9983% de Diverta Activ Business SRL, iar restul de 0,0017% din acțiuni îi aparțin lui Claudiu Bulăceanu. Diverta Activ Business este controlată în totalitate de Augustin Drăgan. Contactat pentru un punct de vedere cu privire la situația actuală, Drăgan nu a oferit niciun răspuns pentru Profit.ro.
Este de menționat că, în august 2022, acesta declara că nu intenționează să închidă alte magazine, ba chiar dorea extinderea rețelei Diverta – care număra atunci 17 librării – după stabilizarea prețurilor, în special a chiriilor.
Conform ultimelor date financiare disponibile public, aferente anului 2022, Blor Retail a înregistrat o cifră de afaceri de 32,46 milioane de lei, în scădere de la 39,83 milioane în 2021. Pierderea a fost de 4,16 milioane de lei în 2022, față de 5,95 milioane în anul precedent.
Un final previzibil pentru un brand cunoscut
Decizia instanței privind dizolvarea și lichidarea Blor Retail marchează finalul unui capitol important pentru lanțul de librării Diverta. Cu o prezență semnificativă pe piața de carte, papetărie și produse educaționale, Diverta a fost un reper pentru mulți clienți în ultimele două decenii. Cu toate acestea, contextul economic instabil și presiunea financiară din ultimii ani au contribuit decisiv la falimentul companiei.