12 iul. 2025 | 19:05

Ilie Bolojan nu e pus pe curățenie doar în administrația publică. Cum a fost surprins la congresul PNL: „Face astfel de gesturi de mult”

Social
Share
Ilie Bolojan nu e pus pe curățenie doar în administrația publică. Cum a fost surprins la congresul PNL: „Face astfel de gesturi de mult”
Ilie Bolojan a trecut la munca de jos! Cum a fost surprins la Congresul PNL

Ilie Bolojan se pare că este pus pe fapte mari! Nu doar că vrea să facă curățenie în administrația publică, dar nu se teme nici să se murdărească puțin pe mâini. Premierul României a fost surprins strângând foarte eficient gunoaiele din sala Parlamentului, acolo unde liberalii s-au adunat sâmbătă pentru a-și alege noua conducere de partid.

Ilie Bolojan a strâns gunoaiele de la Congresul PNL

Ilie Bolojan a fost ales, sâmbătă, noul președinte al Partidului Național Liberal, fiind chiar singurul candidat. Premierul României a fost surprins în timp ce strângea gunoaiele lăsate în urmă de colegii săi de partid.

Când a fost văzut de ceilalți liberali, s-au grăbit câțiva care să îi dea o mână de ajutor, așa că sacul de gunoi s-a umplut destul de repede cu pahare, sticle și alte ambalaje lăsate de liberali pe scaunele și pe pardoseala Sălii Parlamentului.

Peste tot este la fel

Bunul simț nu are culoare politică, iar astfel de cazuri de politicieni care aruncă pahare și sticle pe jos sau lasă mucuri de țigară peste tot se regăsesc pe la mai toate partidele, iar social-democrații nu fac nici ei excepție.

În 2018 și 2019, la congresele PSD, au fost găsite ambalaje aruncate pe lângă coşurile de gunoi şi mucuri de ţigară îndesate în sticle de plastic aruncate pe pur și simplu pe jos.

”De la balcon l-am zărit pe domnul Bolojan”

Imaginile cu Ilie Bolojan au ajuns și în mediul online, iar internauții au comentat imediat. Unii chiar au venit cu alte exemple care fac din președintele PNL un adevărat gospodar.

”Să știți că face astfel de gesturi demult. Și nu de ochii lumii. Acum vreo 10 ani era primar la noi în Oradea. În jur de ora 22.00 după o ploaie de vară, strada era pustie. De la balcon l-am zărit pe domnul Bolojan adunând ambalaje de chipsuri și flacoane suflate de vânt și punându-le în coșul stradal. Gest simplu, fără spectatori. E pur și simplu om gospodar, iubitor de bună rânduială”, a spus un internaut.

Noul președinte al PNL

Alții îl cam compătimesc pe polician pentru ce trebuie să facă. ”Dacă te gândești bine și acum trebuie sa adune gunoaiele lăsate de Ciolacu și compania”, a scris un alt bărbat. ”Spune totul despre ce tara mizerabila suntem. Sper sa reziste, desi nu cred. Prea suntem in glod si glodul din ce in ce mai mare”, a scris altcineva.

Congresul extraordinar al PNL s-a reunit sâmbătă, la Palatul Parlamentului, pentru alegerea noii conducători ai partidului. Noului președinte Ilie Bolojan i s-au mai alăturat la conducere și patru vice-președinți. Pentru aceste funcții au fost aleși Ciprian Ciucu, Nicoleta Pauliuc, Cătălin Predoiu și Adrian Veștea.