18 nov. 2025 | 19:58

Cât te costă, de fapt, o săptămână de post în 2025. Postul Crăciunului nu mai este deloc ieftin, iar prețurile pot deveni un impediment real pentru credincioși. REPORTAJ

EXCLUSIV PLAYTECH
Share
Cât te costă, de fapt, o săptămână de post în 2025. Postul Crăciunului nu mai este deloc ieftin, iar prețurile pot deveni un impediment real pentru credincioși. REPORTAJ
EXCLUSIV
Cât costă să ții post în 2025. Sursa foto: montaj Playtech

Preoții reamintesc mereu că postul nu înseamnă doar mâncare, iar nutriționiștii avertizează că multe dintre alimentele pe care le consumau bunicii noștri nu mai sunt la fel de potrivite pentru organismul de azi. Între timp, prețurile din magazine cresc de la lună la lună, iar o masă sănătoasă poate depăși rapid bugetul unei familii. În acest context, am ales șapte preparate, câte unul pentru fiecare zi, și am calculat cât trebuie să scoată, de fapt, credincioșii din buzunar doar pentru un fel principal.

Ce mănânci într-o săptămână de post și cât te costă?

De pe 15 noiembrie și până pe 24 decembrie, creștinii ortodocși țin Postul Crăciunului. În această perioadă nu doar că se renunță la produsele de origine animală, ci preoții îi îndeamnă pe credincioși să fie mai buni, să fie atenți la ceea ce gândesc și la cuvintele pe care le rostesc. Pe vremuri, bunicii noștri își începeau diminețile cu margarină și gem făcut în casă, iar la prânz se mulțumeau cu o tocăniță de cartofi sau o porție de iahnie de fasole.

Astăzi, opțiunile sunt mult mai numeroase, dar și prețurile pe măsură. Nu e de mirare că unii ajung la concluzia că bugetul nu le mai permite să țină post în fiecare zi. Am ales, așadar, șapte rețete, câte una pentru fiecare zi a săptămânii, și am calculat, pe baza prețurilor actuale din supermarket, cât costă, de fapt, să ții post în 2025.

Ciorba de „burtă falsă” este apreciată în perioadele de post

Pentru ziua 1, am optat pentru ciorba de burtă falsă – ciuperci pleurotus. Pentru 10 porții, ce pot fi consumate de o familie de trei persoane, pentru mai multe zile, este nevoie de: 500 grame de ciuperci pleurotus, 2 litri de apă, 2 morcovi, 1 sfert de țelină, 1 păstârnac, 5 caței de usturoi, 1 lămâie sau 2 linguri de oțet, 400 mililitri smântână lichidă de post, o linguriță de sare și 20 de mililitri de ulei de floarea-soarelui.

Ciorba de ciuperci pleurotus pare simplă, dar când te uiți la raft, costul total te poate surprinde. Caserola de 500 de grame de ciuperci pleurotus costă 8 lei, doi morcovi dintr-un kilogram la 4 lei ajung în jur de 0,80 lei, iar țelina, 300 de grame la 5 lei/kilogram, adaugă aproximativ 1,50 lei costului final.

Un pachet de 500 de grame de păstârnac costă 5 lei. O căpățână de usturoi  costă 2,99 lei. O lămâie, la 12 lei/kg, ajunge la cam 1,50 lei, iar smântâna vegetală, 400 ml, ridică totalul cu aproape 11,20 lei. Sticla de ulei de 1 litru costă în jur de 7,19 lei, iar pachetul de sare de 1 kilogram cam 2 lei. Atunci când tragem linie, totalul pentru toate produsele așa cum le cumperi, integral, ajunge la aproape 40 de lei.

Ce preț are un borș de cartofi, de post, la finalul lui 2025

În ziua doi, vom pregăti un borș de cartofi. Rețeta presupune 800-900 grame cartofi, 1 ceapă mare, 1 pachet legume congelate, 25 mililitri ulei, 1 lingură pastă de ardei, 100 mililitri bulion, 250 mililitri borș, 1 sfert de linguriță de cimbru și 1 sfert de linguriță piper.

Vom cumpăra 1 kilogram de cartofi, ceea ce înseamnă 2 lei. Un kilogram de ceapă costă și el în jur de doi lei, iar dacă luăm una singură, mare, prețul nu depășește 70 de bani. Un pachet de legume pentru ciorbă ridică și el costul cu aproximativ 6,20 de lei. Un borcan de pastă de ardei costă 15 lei, iar unul de bulion 7 lei. Sticla de borș, la 1 litru, costă 2,64 de lei, iar cea de ulei 7,20 de lei. În cazul cimbrului și piperului, vom cumpăra câte un pachet, respectiv 0,90 de lei și 2 lei. Deci, la final, vom plăti în jur de 43 de lei pentru o oală cu borș.

În cea de-a treia zi alegem un preparat tradițional: fasole bătută cu ceapă călită. Ne trebuie 500 grame fasole uscată, 2-3 cepe mari, un morcov, 4-5 caței de usturoi, 100 mililitri ulei, sare si piper după gust, 1 lingura pastă de roșii și, opțional, 1 frunză de dafin.

Când calculăm prețul integral al produselor, situația arată astfel: 500 grame de fasole costă 8 lei, ceapa, aproximativ 1,20 lei, morcovul 0,40 lei, usturoiul 3 lei. Uleiul este 7,20 lei, pasta de roșii 3,65 lei – pentru 17 grame, sarea 2 lei, piperul 2 lei, iar un pachet de foi de dafin costă pornește de la 1,65 lei. Per total, coșul pentru acest fel de mâncare ajunge la aproximativ 28 de lei.

Costurile cresc în funcție de complexitatea preparatului

Ziua a patra este dedicată ardeilor umpluți cu orez, șase la număr, un preparat tradițional de post, gustos și consistent. Pentru rețetă vom folosi 250 de grame de pastă de roșii, 150 de grame de orez, 100 de grame de morcov, 180 de grame de ciuperci champignon, sare, piper și pătrunjel, și, bineînțeles, ardei gras.

Dacă ne uităm la raft, situația se prezintă astfel: pasta de roșii se vinde cu 4,40 lei, cel mai avantajos pachet, de 180 de grame, astfel că vom ajusta puțin rețeta. Pachetul de orez de 1 kilogram se găsește la 8 lei. Un kilogram de morcov ajunge la 4 lei, iar 100 de grame necesare rețetei înseamnă aproximativ 0,40 lei. Ciupercile champignon, 1 kilogram, sunt 16,50 lei, iar pentru cele 180 de grame folosite prețul ajunge la circa 2,97 lei. Un kilogram de ardei gras se vinde cu 8,50 lei, iar cu cei 6 ardei care cântăresc cam 1,2 kilograme, prețul urcă la aproximativ 10,20 lei. Sarea și piperul au pachetele întregi la 2 lei fiecare. Prin urmare, costul total ajunge la aproximativ 30 de lei.

Mâncarea de post poate avea costuri ridicate

În ziua cu numărul cinci, am ales vinete la grătar sau la tavă, cu usturoi. Pentru 3-4 porții sunt necesare 1 kilograme de vinete, sare, 2 linguri de ulei de floarea-soarelui, 100 de mililitri de ulei de măsline, 2-3 căței de usturoi și busuioc.

În magazine, 1 kilogram de vinete se vinde cu aproximativ 11 lei, sarea costă 2 lei, uleiul de floarea-soarelui 7,20 lei, iar usturoiul 3 lei. Pentru 30 de grame de busuioc proaspăt plătim în jur de 5 lei. Uleiul de măsline se găsește la aproximativ 20 de lei, preț pentru 250 de mililitri. Pentru toate ingredientele necesare acestei rețete vom plăti, așadar, aproximativ 45 de lei.

Sâmbătă gătim dovlecei pane de post cu usturoi și crustă crocantă. Pentru două porții ne trebuie: 1-2 dovlecei, aproximativ 350 de grame, sare, 2 linguri de ulei, oregano/ busuioc uscat, 1 cățel de usturoi, 2-3 linguri de pesmet și coaja rasă de la o lămâie.

Un kilogram de dovlecei costă 14 lei, astfel 350 de grame ajung la aproximativ 5 lei. Sarea se găsește la 2 lei, uleiul la 7,20 lei, iar pliculețele de 8 grame de oregano sau busuioc uscat costă în jur de 1 leu. O căpățână de usturoi ajunge la 3 lei, o lămâie la 1,50 lei, iar o pungă de 500 de grame de pesmet se găsește și la prețul de  4 lei. În total, acest preparat va costa aproximativ 25 de lei.

Cât costă o tocăniță de soia cu legume

În ultima zi a săptămânii în care ținem post vom pregăti tocăniță de soia cu cartofi, ceapă și sos de roșii. Pentru două porții trebuie: 60 de grame de cubulețe de soia, jumătate de ceapă roșie, jumătate de ceapă albă, 5 linguri de ulei, 6 cartofi, 1-2 căței de usturoi, un sfert de ardei, 1 morcov, 50 mililitri pastă de roșii, sare, piper, paprica, pătrunjel verde și o foaie de dafin.

În magazine, punga de soia de 100 grame costă în jur de 3,50 lei. Șase cartofi, aproximativ 800 de grame, ajung la 1,60 lei, la prețul de 2 lei pe kilogram. O ceapă mică albă, vândută cu 2 lei/ kilogram, costă cam 10 bani, iar una roșie în jur de 20 de bani, ținând cont că un kilogram se apropie de 4 lei. Conserva de 180 de grame de roșii costă 4,40 lei, un cățel de usturoi 3 lei, iar un morcov cam 0,40 lei. Sarea și piperul costă câte 2 lei, pachetul de foi de dafin 1,65 lei, iar cel de paprica 1,55 lei. Pătrunjelul verde se găsește la aproximativ 1,50 lei legătura. În total, acest preparat va costa în jur de 19 lei.

Care este totalul achitat la finalul săptămânii

Atunci când tragem linie, la finalul săptămânii, vom achita doar pentru aceste feluri principale 230 de lei. Bineînțeles, prețurile diferă în funcție de ingredientele pe care le avem deja în casă, dar și de magazinele unde ne facem cumpărăturile. În plus, în cele șapte zile vom consuma și gustări, care adaugă alți câțiva zeci de lei. Astfel că, atunci când perioada de post, care se întinde pe șase săptămâni, se va încheia este posibil să fi scos din buzunar mai bine de 1400 de lei numai pentru mâncare.