Când a renunţat ursoaica să îl atace pe şeful Salvamont Predeal, de fapt? Animalul sălbatic a fost împuşcat, după ce s-a întors în zonă
:format(webp)/https://playtech.ro/wp-content/uploads/2025/04/Cand-a-renuntat-ursoaica-sa-il-atace-pe-seful-Salvamont-Predeal-de-fapt-Animalul-salbatic-a-fost-impuscat-dupa-ce-s-a-intors-in-zona.jpg)
Șeful Salvamont Predeal, atacat de o ursoaică în timp ce își plimba câinele, este în continuare în stare critică la spital. Animalul sălbatic, considerat un pericol pentru comunitate, a fost împușcat în jurul orei 00:30, după ce s-a întors în zona incidentului. Decizia a fost luată de autorități, iar primarul orașului a semnat ordinul de eliminare. Între timp, cei doi pui ai ursoaicei au fost tranchilizați, identificați prin microcip și eliberați în pădure.
Cum l-a atacat ursoaica pe șeful Salvamont
Atacul a fost deosebit de violent, iar cumnatul victimei a povestit că bărbatul a suferit un infarct în timpul agresiunii. „L-a atacat, l-a sfâșiat și a făcut infarct. Când ursoaica a văzut că nu mai mișcă, l-a lăsat. Țipetele lui au fost auzite de un jandarm, care l-a salvat. Altfel, ar fi murit”, a relatat acesta, potrivit Antena 3 CNN. Astfel, animalul sălbatic a lăsat victima și a părăsit locul atacului în momentul în care aceasta nu mai dădea semne vitale.
Incidentul a provocat reacții puternice, inclusiv din partea premierului Marcel Ciolacu, care a promis măsuri urgente pentru protejarea populației. „Dacă este nevoie de decizii suplimentare pentru siguranța oamenilor, acestea trebuie luate de urgență. Viața românilor este prioritară!”, a declarat acesta.
Autoritățile locale trag un semnal de alarmă și îndeamnă cetățenii să evite zona în care s-a produs atacul. Chiar dacă ursoaica a fost eliminată, pot apărea alți urși în zonă, cele mai periculoase fiind femelele cu pui.
Ce spun martorii
În seara zilei de 30 martie 2025, șeful Salvamont Predeal, un bărbat de 51 de ani cu peste două decenii de experiență în salvarea montană, a fost atacat de o ursoaică în timp ce se întorcea acasă. Incidentul s-a petrecut pe strada Tudor Vladimirescu din stațiunea Predeal, într-o zonă rezidențială. Bărbatul era însoțit de câinele său când a fost surprins de animalul sălbatic.
Localnicii au alertat autoritățile după ce au auzit strigătele victimei. Echipajele medicale sosite la fața locului l-au găsit pe salvamontist în stare de inconștiență, cu răni grave la nivelul capului și toracelui. A fost resuscitat și transportat de urgență la Spitalul Județean Brașov, unde a fost intubat și supus unor investigații amănunțite.
Martorii oculari au relatat că ursoaica, însoțită de pui, a coborât din pădure și l-a atacat pe bărbat fără provocare aparentă. Se presupune că victima a suferit un infarct în timpul atacului, ceea ce a agravat și mai mult situația sa medicală.
Autoritățile locale au emis imediat un mesaj RO-Alert pentru a avertiza populația despre prezența ursului în zonă. Primarul orașului Predeal, Sorin Ciobanu, a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență și a dispus măsuri pentru eliminarea animalului.
Premierul Marcel Ciolacu a reacționat la acest incident tragic, solicitând autorităților centrale și locale să actualizeze de urgență măsurile administrative pentru prevenirea unor astfel de tragedii.