16 aug. 2023 | 13:55

Descoperirea impresionată care schimbă tot ceea ce se știa despre orașe. Ce spun arheologii

TEHNOLOGIE, ȘTIINȚĂ & DIGITAL
Share
Descoperirea impresionată care schimbă tot ceea ce se știa despre orașe. Ce spun arheologii

La o mică distanță de un parc industrial plin de mașini și fabrici moderne, a apărut o „fereastră” către trecutul antic. Arheologii israelieni au dat de curând peste ceea ce ei cred că este cea mai veche poartă din țară.

Datată la aproximativ 5.500 de ani, cercetătorii spun că această relicvă descoperită este de mare ajutor în estimarea momentului în care au apărut orașele în zonă.

Poarta a fost decoperită în timp ce se făceau săpături pentru o conductă de apă

Poarta a fost descoperită recent de Autoritatea pentru Antichități din Israel (IAA) la Tell Erani, lângă Zona Industrială Kiryat Gat, în timp ce se pregătea instalarea unei noi conducte de apă.

Poarta are o înălțime de 1,5 metri și este flancată de două turnuri din pietre mari care se atașează de zidurile orașului, care au fost descoperite în săpături anterioare.

Tel Erani a făcut obiectul săpăturilor încă din anii 1950. Se pare că orașul s-ar fi aflat la apogeu în timpul epocii timpurii a bronzului, în jurul anilor 3330-3050 î.e.n.

Așa cum fac adesea orașele mari, în cele din urmă a căzut în ruine în jurul secolului al VI-lea î.Hr., cel mai probabil după ce a fost invadat de babilonieni, care au distrus și Ierusalimul în această perioadă.

Fiind cea mai veche poartă a unui oraș, descoperită vreodată în Israel, cercetătorii sugerează că centrele urbane ar fi apărut probabil în această zomă mai devreme decât se estima anterior.

„Este pentru prima dată când o poartă atât de mare care datează de Epoca Bronzului timpurie a fost descoperită. Pentru a construi poarta și zidurile de fortificație trebuiau aduse pietre de la distanță mare, trebuiau fabricate cărămizi de noroi și zidurile de fortificație. Acest lucru nu a fost realizat de una sau câteva persoane”, a declarat Emily Bischoff, de la Autoritatea pentru Antichități din Israel, într-o declarație pentru publicația IFLScience.

„Sistemul de fortificații este o dovadă a organizării sociale care reprezintă începutul urbanizării”, a mai spus aceasta, pentru sursa menționată anterior.