Simona Halep, o nouă coborâre în clasamentul WTA. Cine este jucătoarea din România care stă cel mai bine în topul profesionist

de: Sorin Barbu
12 06. 2023

Simona Halep primește nouă lovitură. Jucătoarea din România a coborât din nou în clasamentul WTA, în condițiile în care a fost suspendată provizoriu pentru dopaj pe data de 7 octombrie 2022. Irina Begu și Sorana Cîrstea au coborât și ele în topul mondial, după turneul de la Roland Garros.

Simona Halep a ajuns pe locul 36 în clasamentul WTA

Simona Halep pierde bani și multe puncte importante în clasamentul WTA, în condițiile în care ultimul meci l-a jucat acum aproape zece luni la US Open 2022. Oficialii tenisului profesionist au actualizat topul mondial, iar jucătoarea din Constanța a coborât din nou un loc și a ajuns de pe 35 pe 36. În momentul în care a fost suspendată pentru Roxadustat se afla pe locul 9 WTA.

Sportiva așteaptă să fie audiată din luna decembrie a anului 2022, dar Agenția Internațională de Integritate a Tenisului a obținut a treia amânare a procesului de la Sport Resolutions. Oficialii au transmis că vor ca jucătoarea să răspundă la întrebările privind acuzații de doping, dar și la unele noi privind anumite „iregularități” din pașaportul ei biologic. Audierea este programată luna aceasta, asta dacă nu apare din nou ceva care să amâne procesul.

Cine este jucătoarea din România cel mai bine clasată în topul WTA. Oficialii au făcut „calculele”, după turneul de la Roland Garros

Irina Begu rămâne „cea mai bună rachetă” a României, dar a coborât două poziții până pe locul 29 WTA. Sorana Cîrstea se află pe locul 32, iar în top 100 se mai află Ana Bogdan, pe locul 60.

Iga Swiatek își întărește poziția de lider mondial, după ce a câștigat finala de la Roland Garros în care a înfruntat-o pe Karolina Muchova. Interesant este faptul că Beatriz Haddad Maia a ajuns în top 10 WTA.