Real Madrid şi AC Milan, primele echipe calificate în „careul de ași” al Champions League. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă, Karim Benzema, cifre impresionante

de: Sorin Barbu
19 04. 2023

Real Madrid şi AC Milan s-au calificat în semifinalele UEFA Champions League, după o nouă seară de vis în care s-au marcat patru goluri în două partide. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă în duelul formațiilor din Italia, iar Karim Benzema a jucat în meciul cu numărul 150 din cea mai importantă competiție europeană intercluburi.

Real Madrid și AC Milan s-au calificat în semifinalele Champions League

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Champions League, iar fanii speră ca echipa lui Carlo Ancelotti să păstreze prețiosul trofeu. Echipa spaniolă a trecut pentru al doilea an consecutiv de Chelsea, după o „dublă” în care nu s-a pus nicio clipă problema câștigătorului.

După victoria cu 2-0 din tur, spaniolii au dat lovitura şi pe Stamford Bridge, iar Rodrygo a marcat cele două goluri care au adus succesul. Karim Benzema a devenit al cincilea jucător care a înregistrat 150 de partide în UEFA Champions League.

„Va câștiga Real Madrid al 15-lea trofeu Champions League?

Vom încerca să câștigăm al 15-lea trofeu Champions League, dar ne așteaptă alte 180 de minute foarte dificile. Vom încerca, suntem fericiți să fim în semifinale, nu este ușor să fii din nou aici și să lupți pentru un loc în finală”, a spus Carlo Ancelotti, pentru BT Sport.

A fost spectacol și în cea de-a doua partidă a zilei. Ciprian Tătărușanu a suferit pe bancă la meciul retur în care AC Milan a înfruntat Napoli în deplasare. Olivier Giroud a ratat un penalty în minutul 22, dar s-a revanșat înainte de pauză când a marcat din pasa lui Rafael Leao.

Mike Maignan, portarul „diavolilor” a apărat un penalty în minutul 80, la execuţia lui Kvaratskhelia, dar a fost învins în prelungiri de Osimhen. Câştigători cu 1-0 în tur, „rossoneri”i s-au calificat în penultimul act al UCL pentru prima oară din 2007.

Echipele de start, Chelsea – Real Madrid 0-2

Chelsea: Arrizabalaga – Fofana, Thiago Silva, Chalobah – James, E. Fernandez, Kante, Kovacic, Cucurella – Gallagher, Havertz. Rezerve: Mendy – Pulisic, Joao Felix, Loftus-Cheek, Mudryk, Sterling, Mount, Zakaria, Ziyech, Azpilicueta, Chukwuemeka, Hall. Antrenor: Frank Lampard.

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga – Valverde, Modric, Kroos – Rodrygo, Benzema, Vinicius. Rezerve: Lunin, Lopez – Vallejo, Nacho, E. Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Diaz. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Echipele de start, Napoli – AC Milan 1-1

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui – Ndombele, Lobotka, Zielinski – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia. Rezerve: Gollini, Idasiak – Bereszynski, Elmas, Gaetano, Lozano, Olivera, Ostigard, Raspadori. Antrenor: Luciano Spalletti.

AC Milan: Maignan – Calabria, Kjaer, Tomori, T. Hernandez – Krunic, Tonali – Brahim Diaz, Bennacer, Rafael Leao – Giroud. Rezerve: Mirante – Ballo-Toure, De Keteleare, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Messias, Origi, Pobega, Rebic, Saelemaekers, Thiaw. Antrenor: Stefano Pioli.

Meciurile din sferturile UEFA Champions League:

Chelsea – Real Madrid 0-2 (0-2 în tur)
Napoli – AC Milan 1-1 (0-1 în tur)
Bayern – Manchester City, 22:00, 19.04.2023
Inter – Benfica, 22:00, 19.04.2023

Real Madrid va juca în penultimul act cu câştigătoarea „dublei” Manchester City – Bayern, iar AC Milan poate da chiar peste rivala din oraş, Inter.