Gheorghe Hagi a dezvăluit care a fost cea mai mare problemă de la meciul Flora Tallinn – Farul. „Și noi suntem buni” – VIDEO

de: Sorin Barbu
16 08. 2023

Farul Constanța nu a avut nicio problemă în „dubla” cu Flora Tallinn și a câștigat și meciul al doilea cu 2-0, după ce în tur a fost 3-0. Campiona României s-a calificat în play-off și va încasa 750.000 de euro. Gheorghe Hagi a fost diplomat la conferința de presă și a lăudat formația din Estonia, dar a explicat și care a fost cea mai mare grijă.

Gheorghe Hagi: „Cel mai greu a fost să motivez echipa să fie conectată”

Farul nu a avut nicio emoție în dubla cu Flora Tallinn, din turul trei preliminar din Europa Conference League și a reușit să se califice în play-off, unde o așteaptă un bonus de 750.000 de euro de la UEFA. Campioana României a câștigat primul meci cu 3-0, dar s-a impus și în retur cu 2-0, deși a jucat fără Denis Alibec și Andrei Borza, transferați cu o zi înaintea returului. Rivaldinho și Constantin Budescu au adus succesul din Estonia, încă din prima repriză.

Gheorghe Hagi a încercat să fie diplomat la conferința de presă. A lăudat formația rivală și a spus care a fost cea mai mare problemă.

„Cel mai greu a fost să motivez echipa să fie conectată. Am zis că începem de la 0-0 și încercăm să câștigăm. Am avut un portar foarte bun în ambele meciuri, face parte din echipa noastră și mă bucur că nu a luat gol.

E un lucru extraordinar, pentru că înainte am primit goluri. Pentru noi a fost cel mai important să nu luăm gol. Pentru mine, Flora a fost un adversar dificil, nu uitați că la Constanța, am câștigat în ultimele minute”, a declarat Gheorghe Hagi.

Farul va înfrunta în play-off formația care va pierde duelul dintre Qarabag și HJK Helsinki, 2-1 în manșa tur. Meciurile din play-off vor avea loc pe 24 și 31 august, iar primul meci va fi în România.

„Acum au făcut un meci bun, și-au creat multe ocazii, dar și noi suntem buni, am fost mai concreți. Este visul meu, nu avem experiență europeană, dar suntem un grup foarte bun și ne dorim să intrăm în grupe”, a declarat Gică Hagi la conferința de presă.