Piața românească pentru producția de BCA va suferi ceva modificări. Motivul este decizia unei mari companii în domeniu de a achiziționa o subsidiară a celor de la Xella Romania S.R.L. Compania este considerată ca fiind cel mai mare producător din România. Intenția celor de la Romcim era anunțată încă din aprilie anul acesta, iar la definitivarea tranzacției s-a implicat și Dentons, cea mai mare firmă de avocatură din lume. Avocații Dentons i-au consiliat pe cei de la Xella în vânzarea subsidiarei.
Pentru cei mai puțin familiarizați cu acest domeniu, trebuie să spunem că vânzătorul, Xella Group, este unul dintre principalii furnizori pan-europeni de soluții eficiente, inovatoare și sustenabile de pereți pentru întreaga casă. La acest moment compania are operațiuni în 22 de țări din Europa.
În aprilie 2022, Xella România S.R.L anunța vânzarea operațiunilor de prefabricate din beton Macon către Romcim S.A. Noul proprietar este unul dintre cei mai importanți furnizori de ciment, agregate și beton pentru piața construcțiilor din România. Operațiunile vândute au deservit piețele finale de inginerie civilă și infrastructură de transport din România. Romcim, conform datelor oficiale, face parte din grupul CHL, lider mondial pe piața materialelor de construcții.
„Vânzarea diviziei de prefabricate din beton de la Macon va ascuți profilul Xella pe piața de CAA și construcții. Ne va permite să ne concentrăm resursele pe dezvoltarea de soluții durabile și eficiente de zidărie pentru industria construcțiilor.
Aceasta este o continuare a strategiei noastre, care se concentrează din ce în ce mai mult pe obținerea sustenabilității, eficienței și a unei calități accesibile pentru clienții noștri. Mă bucur că divizia de prefabricate și întreaga sa echipă de aproximativ 180 de persoane trec sub noua proprietate a unui lider în domeniul materialelor de construcții din România și sunt încrezător pentru succesul său viitor.”, declară Christophe Clemente, director general al Xella Group.
Încă de la momentul anunțului, Dentons, cea mai mare firmă de avocatură din lume, a asistat grupul Xella din România, un furnizor global de soluții pentru construcții, în vânzarea diviziei sale de prefabricate din beton, consolidată în compania Simbeton SRL, în urma unui proces de reorganizare internă.
Tot în aprilie, reprezentații Consiliului Concurenței declarau „Consiliul Concurenţei analizează tranzacţia prin care Romcim SA intenţionează să preia compania Simbeton SRL”. Noile informații, anunțate de cei de la Profit.ro, spun că demersul a fost aprobat de Consiliul Concurenței. Astfel că Romcim devine proprietarul întregii subdivizii vândute de grupul Xella.