17 ian. 2025 | 10:00

Turiștii străini, surprinși de prețurile din România

TEHNOLOGIE, ȘTIINȚĂ & DIGITAL
Share
Turiștii străini, surprinși de prețurile din România

România atrage tot mai mulți turiști străini datorită prețurilor accesibile și a peisajelor spectaculoase. După intrarea în Schengen, țara noastră a devenit o destinație mai ușor accesibilă, iar promovarea sa intensă de către organizații internaționale începe să dea roade. Cu toate acestea, provocarea rămâne să convingem vizitatorii să își prelungească șederile și să cheltuiască mai mult.

Trei americani, cuceriți de România

David, Gabriel și Mirage, trei prieteni din Statele Unite, au vizitat România pentru prima dată și au fost impresionați de prețurile rezonabile și experiențele oferite. Bugetul lor pentru o vacanță de 10 zile a fost de doar 1.000 de dolari de persoană, sumă care le-a permis să exploreze confortabil mai multe locații din țară.

Mirage, una dintre turiste, a fost surprinsă de accesibilitatea unui mare SPA din București: „Am fost într-un foarte mare SPA unde a fost foarte accesibil și chiar ziceam că în America probabil ne-ar fi costat dublu”, conform Stirile ProTV.

După București, grupul a ajuns în Brașov, unde orașul le-a lăsat o impresie mai bună decât Parisul, pe care l-au vizitat în timpul unei escale.

„Orice ai face în Paris, poți să faci și aici, dar cu mai puțini bani și petreci mult mai bine”, a declarat David Williamson, subliniind raportul calitate-preț oferit de România.

Statisticile arată că turiștii străini cheltuiesc, în medie, aproape 3.000 de lei în România, iar banii sunt direcționați către cazare, restaurante, baruri și cumpărături. Activitățile recreative și transportul rămân mai puțin costisitoare, ceea ce contribuie la atractivitatea țării noastre.

Ce îi determină pe turiști să cheltuiască mai mult?

Un exemplu interesant vine din partea Olgăi și a lui Andrei, turiști din Republica Moldova, care au ales Poiana Brașov pentru vacanța lor. Cuplul a cheltuit 600 de euro doar pe cadouri, o sumă care reflectă apetitul crescut pentru cumpărături al vizitatorilor străini.

Cu toate acestea, una dintre provocările majore ale industriei turistice din România rămâne durata medie scurtă a șederii, de doar două zile. Soluția poate veni prin programe care să includă mai multe experiențe și activități, convingând turiștii să opteze pentru sejururi mai lungi.

Adrian Voican, vicepreședintele ANAT, explică obiectivul ambițios al autorităților: „Obiectivul nostru este să avem o țintă de 10 milioane de turiști străini. Acum, că bariera Schengen a căzut și e foarte simplu de circulat pe șosele, ne așteptăm să crească numărul celor care vin cu mașina proprie sau cu autocarele”.

În 2023, aproximativ 2,4 milioane de turiști străini au vizitat România, dar potențialul de creștere este evident, mai ales având în vedere interesul din partea turiștilor din Asia și America.

România, o destinație în plină ascensiune

Intrarea în Schengen și prețurile competitive reprezintă avantaje importante pentru dezvoltarea turismului în România. Totuși, succesul pe termen lung va depinde de diversificarea ofertelor turistice și de capacitatea antreprenorilor de a oferi servicii memorabile.

Dacă România continuă să impresioneze prin combinația de accesibilitate și experiențe autentice, turiștii precum David, Gabriel și Mirage vor deveni ambasadori neoficiali ai destinației noastre, recomandând-o mai departe prietenilor și familiei.